Duyurular

 Referanslarımız
 
Makedonya Eğitim Rehberi

Makedonya Eğitim Rehberi


Makedonya Eğitim Rehberi
  

Makedonyadaki  Üniversiteler AB’nin Bologna deklarasyonuna tabi olduğundan, diplomanız YÖK tarafından kabul edilir ve öğrenciliğiniz süresince serbest dolaşım hakkından yararlanırsınız.

Yaşam masrafları yurdumuz ve AB birliğindeki ülkelerle kıyasla çok uygundur, makedonya vatandaşları türklere karşı oldukça sıcak kanlıdır,makedonya halkının çoğu türkçe dilini konuşabilir .

Makedonya’da tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri 5 yıl, Makedonya’da mühendislik ve diğer bölümler ise dört yıldır.

Makedonya eğitim sisteminde bulunan üniversitelerin çoğu devlet üniversitesidirİngilizce eğitim veren makedonya özel ve devlet üniversiteleri öğrencilere geniş seçenek yelpazesi sunar, yeri gelmişken size Üsküp Kiril Metodi, İştip Üniversitesi ve 


Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi : Makedonya Cumhuriyeti'nin en büyük ve saygın üniversitedir. Adını  “Kiril Alfabesi” nin kurucuları olan Bizans kardeşler Kiril ve Metodi ‘ den almıştır ,bünyesinde her yıl 50.000 'den fazla öğrenci ve yaklaşık 700 yabancı ülkelerden gelen öğrenci eğitmektedir . Ayrıca, öğretim ve araştırma personeli sayısı 2.390 kişidir, üniversite 300 den fazla kurum tarafından desteklenmektedir.

Öğretim ana dili Makedonca, ancak Ingilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve azınlık dillerinde yürütülen dersler vardır.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 'nin misyonu Dünya çapında kalitesini kanıtlamaktır. Kiril  Metodi Üniversitesi Üsküp'ün en köklü devlet üniversitesi olmakla birlikte çağımızın getirdiği  her yıl artan yüksek eğitim standartını karşılayabilmektedir ve üniversite faaliyetlerinin tüm alanlarında Avrupa standartlarına uygun şekilde eğitim sistemini yönetir. Bir çok türk öğrencinin ilk seçeneği olan bu eğitim kurumu  bir diğer saygınlık kazanmış kurum olan İştip Üniversitesi ile rekabet içindedir.


İştip Üniversitesi Goce Delçev  27 Mart  2007 tarihinde kurulmuştur ve ülkenin dördüncü devlet üniversitesi olmuştur.Üniversite  Her Yıl 5000 öğrenci  eğitmektedir, üniversite bünyesinde 13 fakülte içerir ve 400'den fazla öğretim üyeleri ve personel bulundurur. Ana bina ve öğretim birimlerinin çoğu İştip kasabasında bulunur, ancak  Doğu Makedonya ‘da  farklı şehirlerdede  bulunmaktadır : Radoviş , Kocani, Kavadarci, Gevgelija, Vinnitsa, Probishtip.

İştip’te Bulunan Fakülteler :

·        Doğal Bilimler ve Mühendislik Fakültesi

·       Tarım Mühendisliği Fakültesi

·       Tıp Fakültesi

·       Fioloji Fakültesi

·       İktisat Fakültesi

·       Güzel Sanatlar Fakültesi

·       Bilişim Fakültesi

·       Pedagoji Fakültesi

 

Kocani de Bulunan Fakülteler :

Probiştip Fakülteleri :

·      Teknik Fakültesi

 

Vinitsa ‘ da bulunan Fakülteler :

·       Makine Mühendisliği Fakültesi

 

Gevgeliya ‘da bulunan Fakülteler :

·       Turizm Fakültesi

·       Hukuk Fakültesi

 

Radoviş ‘te Bulunan Fakülteler :

·      Elektrik Mühendisliği Fakültesi

 


     Hit : 82500


Makedonya Üniversitesi Danışmanlığı - Makedonya'da Sınavsız Üniversiteleri
İSTANBUL CAD.:ANADOLU 21 / 7 BAKIRKÖY / İSTANBUL
Tel: 0212 570 0034 ( Pbx) Gsm: 0546 570 0034
E-Mail : info@ayed.com.tr - Web www.makedonyaegitim.org
Malta Dil Okulları Google+